hrátky s viaminy
21 - Použila jsem zajímavý materiál
Paličkovaná zelenina a ovoce (kromě citronu) je vlastní autorská práce. Paličkování 2014.
Paličkovaná zelenina a ovoce (kromě citronu) je vlastní autorská práce. Paličkování 2014.
Paličkované ovoce a zelenina nejsou k jídlu, nekazí se a udělají hodně radosti a potěšení jako dekorace.
Jezte ovoce a zeleninu, jsou zdravé! Z vlastní zahrádky a z Česka určitě.
Nevím, kolik zdraví v nich je po náročné cestě ze zahraničí přes polovinu zeměkoule.
Citrony - se pěstují v současné době především ve Španělsku, Itálii a Řecku. I v Česku je lze pěstovat ve sklenících a v domácnostech při pokojové teplotě. Mohou kvést a nasazovat na plody po celý rok.
Pomeranče - třetí nejoblíbenější ovoce na světě po banánech a jablkách, až 65% sklizně těchto plodů se používá na výrobu pomerančového koncentrátu. Největším producentem pomerančů je Brazílie.
Cuketa - říká se jí také cukína. Velmi oblíbená zelenina pro své použití v kuchyni. Množství receptů na přípravu pokrmů je téměř nekonečné.
Hrušky - dříve se z nich vařila povidla, sušily se jako jablečné křížaly a pracharandou, což jsou usušené a rozemleté hrušky, se sypala sladká jídla.
Jablko - je nejběžnějším druhem ovoce, je plodem jabloně a jedná se o malvici.
Švestka - pochází z Kavkazu, odkud se rozšířila do celého světa. Na naše území se dostala již v 5. stol se slovanskými kmeny. Pěstování švestek má u nás dlouhou tradici a mezi nejznámější produkty patří slivovice.
Brambory - se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky v 16. stol., kdy se pěstovaly jako okrasné rostliny. Teprve během 18. a 19. stol lidé začali konzumovat podzemní hlízy. Brambory měly velký význam v dobách nedostatku, nouze a hladomoru.
Česnek - je pravděpodobně jedna z nejstarších bylin pěstovaných pro kulinářské a léčebné vlastnosti téměř po celém světě. V době 1. světové války používali lékaři česnek jako dezinfekci, v 2. světové válce zachránil česnek mnoho zraněných před gangrénou.
Rajčata - dělá se z nich mj. kečup, který vznikl jako omáčka na ryby ve Východní Asii. O jeho rozšíření se zasloužil i Američan Henry John Heinz.
Paprika - pochází z Ameriky a do Evropy byla přivezena až v 19. stol. Je bohatým zdrojem vitaminu C, kterého je až dvojnásobné množství než v pomerančích.
Karotka - se do našich končin pravděpodobně dostala spolu s římskými vojáky během jejich tažení Evropou. Ve středověku ji začali pěstovat Holanďané.
Petržel - se běžně používá od 18. stol., je oblíbená ve střední Evropě a v Německu pro přípravu polévek a omáček.
Úvodní stránka | Tisk | Mapa stránek | RSS |
|